Община Чипровци
Чипровци е много старо селище, датиращо от Тракийско време. От тогава и селището се занимава с рудодобив.
Селото е наречено на медна монета. Първоначално името на селото е било “Кипровец”, а по–късно през 1956 година преименуван на Чипровци.
Чипровци достига своето културно, политическо и икономическо развитие през първите три века от Османското робство. В сравнение с другите занаяти златарството се развива най–добре. Високото изящно производство очертава града като най–големият златарски център на Балканският полуостров на XVI и XVII век. Църкви, манастири, училища, богати и красиви къщи са били построени по време на този икономически и културен бум.
През XIX век най-бързо се развива килимарската индустрия. Известните чипровски килими са ръчно направени от истинска вълна на вертикален стан. Дори и днес тези килими се продават по целият свят и хиляди български домове се украсяват с цветовете на Чипровските килими.
Чипровският манастир “Св. Йоан Рилски” е разположен на 6 км североизточно от града. Според легендата той е издигнат през X век с началото на Християнството. Манастирът представлява вековен център на Българското образование, а е бил изгаря 6 пъти по време на Турското робство. Лопушанският манастир “Св. Йоан Предтеча” се намира на около 20 км североизточно от Чипровци. Манастира е бил често посещаван от народният поет Иван Вазов. Иконите са умело направени от иконописци от Самоков.
Танцова група Спорид
Danshópurinn Sporið
Танцовата група Sporið е група, която е основана в Hvanneyri и има своите корени в още по-стара група, която е работила там.
Основната цел на групата е да практикува и популяризира исландските народни танци, които са на изчезване, но въпреки това са изключително важна част от културното наследство на страната.
Танцовата група Sporið допринася за разпространението на тази традиция от доста години и има в репертоара си танци, вариращи от викиваки и лансиери до танци, обичайни в началото на ХХ век. Танцьорите се представят в традиционните исландски носии, акомпанирани на акордеон. Най-често има шест двойки, които изпълняват по едно и също време. Цялата работа на групата се осъществява с доброволен труд на членовете. В групата има повече от 30 души, членове идват и от различни места в Югозападна Исландия.